پایگاه مقاومت بسیج خلیل الرحمن
 
دوشنبه 01 مرداد 1397 -

رای به سایت :
93
محبوب
صفحه نخست ›› حماسه و پایداری ›› حوزه 204 سمیه ›› پایگاه مقاومت بسیج خلیل الرحمن
2
محبوب  
رای به خبر :
سیری در سیره معصومین (علیه السلام)
سیری در سیره معصومین (علیه السلام)

"کنتم خیر امة......" شما بهترین امتی هستید که برای مردمان پدیدآمده اند ، که به نیکی فرمان می دهید و از نا شایستی باز می دارید.
calendar
تاریخ : 1396/07/16 - 10:42

کارنامه ما در امر به معروف و نهی از منکر اولاامر به معروف و منکر از نظر اسلام محدود به حد معینی نیست و همه ی هدفهای اسلام مصداق معرو ف ، و هر آنچه اسلام با آن مخالفت کرده جزء منکرات است . ثانیاً اصل امر به معروف و نهی از منکر ، یکی از ارکا ن تعلیمات اسلامی است. که اگر از بین برود ، تمام تعلیمات اسلام از بین رفته است پس بایدآن را احیا ء کنیم . تا تعالیم اسلام حقیقی را در میان خود به  وسیله ی آن احیا کنیم . متأ سفانه  کارنامه ی مامسلمین در این زمینه خوب نیست . زیرا ما آن حساسیتی که اسلام در این زمینه دارد نداریم و ثانیاًد رحدودی هم که به حساب خود به اهمیت این موضوع پی نبرده ایم ، واجد شرایط آن نبوده ایم ؛ در حالی که پیامبر (صلی الله علیه واله )فرمود ه است : "کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیتة " یعنی تمام شما مسلمانان به منزله ی حافظ و نگهبان و شبان دیگران هستید و تمام شما نسبت به تمام خودتان مسئولید ؛یعنی هدف ما ایجاد نوعی تعهد و مسئولیت مشترک د ر مسلمین برای حفظ اسلام است . چنین وظیفه ی سنگینی ، اولا آگاهی و اطلاع زیاد می خواهد و ثانیاقدرت و امکان می طلبد . البته ما نیرورا بالقوه داریم، ولی آن را جمع نمی کنیم .آیا اگر کل مسلمین جهان باهم متحد شوند . کسی قدرت ایستادن در مقابل آنها را دارد ؟

متأسفانه کارنامه ی ما در زمینه ی همبستگی و همدردی و تعاون اسلامی بسیار ضعیف است . اگر نگویم تاریک و ننگین است برای مثال می توان نگاهی به مجالس وعظ و خطابه خود نمود و دید مجموع تبلیغات این مجالس در چه حدود و سطح و در مورد چه مسائلی است . یا ببینیم

کتابهای ما چقدر ارزش معنوی دارند.؟ محتوا و هدفشان چیست و در چه سطحی است ؟ یا در مسائل اجتماعی برای چه مسائلی حساس و در چه مسائلی بی تفاوتیم ؟ مثلا در مسأله زبان عربی و مبارزه ای که با آن نامهای اسلامی می شود بی تفاوتیم با این که بزرگترین تمدنهارا داشته ایم ، چقدر روی آنها تبلیغ کرده ایم ؟

حال چه کاری کنیم که خودمان ارزش پیدا کنیم و به صورت یک ملت با ارزش در آییم ؟ قرآن مجید جواب داده است : "کنتم خیر امة اخرجت للناس تأمرون با لمعروف و تنهون عن المنکر " باید امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم ، همبستگی و برادری اسلامی رازنده کنیم و از ضعف و بی خبری بپرهیزیم .

منبع /کتاب سیره معصومین /استاد مطهری /


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 9065


مطالب مرتبط