رای به سایت :
357
محبوب
حوزه 202 آل یاسین
ناحیه مقاومت بسیج ولی عصر (عج)
شنبه 28 مهر 1397 -
فضای مجازی و اعترضات مردمی
فضای مجازی و اعترضات مردمی

تبلیغات سوء و حمایت دشمنان نظام، منجر به راهپیمایی های وسیع ضد نظام در کشورهای مختلف جهان گردید.
calendar
تاریخ : 1396/10/16 - 16:01
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 202 آل یاسین  ناحیه مقاومت بسیج ولی عصر (عج)،

به گزارش قسم، پس از آغاز اعتراضات مردمی به سیاست های اقتصادی، شبکه های مجازی که پیشتر کانون خبررسانی ها به شمار می رفتند، بار دیگر به مرکز ثقل خبر رسانی ها مبدل گشتند. در این میان، شبکه های رسانه ای معاند با بهره گیری بسیار از کانون اعتراضات، سرعت مخابره اخبار، شیوع اکاذیب و بعضاً بزرگنمایی ها را به بیشترین میزان خود رساند. شبکه مجازی صدای مردم در این همین بازه زمانی اندک با پوشش بیش 1300000 نفر کاربر، در هر دقیقه، میانگین بیش از 10 خبر اعم از کلیپ، بیانیه، صوت و تصاویر از سراسر مراکز ناآرامی ها مخابره نموده است. در این راستا، به نظر ذکر چندین نکته بسیار مهم گریزناپذیر باشد:

1. شبکه های اجتماعی مجازی معاندین همچون صدای مردم به حق برنامه ریزی دقیق، هدفمند و بلندمدتی را دنبال می کنند. این مسئله که در کسری از دقیقه بیش از ده ها کلیپ صوتی و تصویری از سراسر ایران به این شبکه مجازی ارسال و سپس از طریق همین شبکه به مخاطبین مخابره می گردد فارغ از صحت و سقم محتوای آن، بیانگر یک نکته مهم است و آن اینکه این شبکه های اجتماعی لحظه به لحظه تمامی اقدامات معترضین را مخابره کرده و تقریبا در تمامی نقاط کشور از همکاری عمده و وسیعی برخوردارند!

2. مسئله دیگر، تاثیرگذاری شگرف شبکه های اجتماعی همچون توئیتر می باشد. واقعیت امر حکایت از این مسئله دارد که اثرگذاری چنین شبکه هایی و نیز تبلیغات سوء آنان، منجر به راهپیمایی های وسیع ضد نظام در کشورهای مختلف جهان گردید. سفارت ها و کاردارهای ایرانی مقیم درکشورهای آلمان، انگلستان، ترکیه، اتریش و چند کشور دیگر بر اساس تبلیغات چنین شبکه هایی به عرصه تاخت و تاز معترضین مبدل گردید.

3. مسئله حمایت دشمنان نظام جمهوری اسلامی از چنین شبکه هایی نیز محل بحث است. بر همگان مبرهن است که حمایت نیروهای غربی و استکبار جهانی از شبکه های اجتماعی مجازی در تشدید بحران ها، تهییج افکار عمومی بر حضور مستقیم در ناآرامی ها و در نهایت برخورد فیزیکی و تخریب گر با نیروهای انقلابی و امنیتی در صدر خواسته آنان قرار دارد.

4. نکته حائز اهمیت دیگر اینجاست که استراتژی شایعه پراکنی، کذب و جعل و تحریف وقایع کماکان مهمترین رویکرد رسانه های معاند نظام رد مخابره اخبار اعتراضات و وقایع منتهی به آن می باشد. واقعیت اینست که بسیاری از اخبار و رویدادهای منعکس شده در چنین فضاهایی اصولاً متعلق به جریانات اعتراضی مردم ایران نبوده است. به عنوان مثال، پیشتر کلیپی از کانال تلگرامی صدای مردم در راستای سرکوب نیروهای امنیتی کشور در این شبکه مخابره و پخش گردید، حال آنکه ماهیت کلیپ مذکور، مربوط به انقلاب مصر در سال 2012 بوده است.

5. نکته ای که اما جای بسی خرسندی دارد، به رغم تبلیغات سوء و وسیع شبکه های اجتماعی معاندین علیه نظام جمهوری اسلامی، کماکان شاهد این مسئله هستیم که امواج اعتراضات کماکان حول مسئله اقتصادی است. به دیگر سخن، مسئله نخست رسانه های حقیقی و مجازی ضد انقلاب مسئله اقتصاد نیست. آنان با دستاویز قرار دادن مسئله اقتصاد، بحران، بیکاری، تورم و عدم اشتغال مساعی خود را معطوف به مسئله حکومت نموده اند. جالب آنکه بسیاری از همین شبکه های اجتماعی، پس از پیروزی آقای روحانی در انتخابات، وی را مرد نخست اصلاحات اقتصادی و سیاسی ایران قلمداد نموده و خرسندی خود را از این بابت اعلام نمودند.

6. نقدی جدی ودلسوزانه به رسانه ملی نیز وارد است. واقعیت اینست که با گذشت بیش از 6 روز از اعتراضات رسانه ملی، به صورت دقیق به موشکافی جزئیات واقعه نپرداخته است. از سویی دیگر، میزان فعالیت رسانه ملی در پخش سخنان رئیس جمهور، وزرا، مسئولین اجرایی و نظامی کشور و نقطه نظرات آنان در برخورد با این معضل بسیار محمدود بوده است و شگفت آنکه کماکان این رویکرد ادامه دارد.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 4222


مطالب مرتبط